Pozor na investice. Jak si správně vybrat hodinky na celý život?

Pozor na investice. Jak si správně vybrat hodinky na celý život?

Dnes si posvítíme na dražší a zároveň tu nejběžnější kategorii v cenovém rozpětí 30 000 až 150 000 Kč.

Každý z nás má své preference. Já osobně bych například neutratil desetitisíce za koně, nezaplatil bych kadeřníkovi víc než 300 Kč za stříhání a nikdy bych si nekoupil drahou vodu z trilion let starého vrtu na Islandu. Každého zajímá něco jiného a všichni máme možnost volby. Pokud jste propadli hodinkám, vidíte v nich něco víc a věříte, že je jednou darujete svému potomkovi, věnujte pár minut čtení tohoto článku. Je dělaný právě pro vás.

1. Značka

Jedna z absolutně nejdůležitějších věcí. Značka by měla být souhrnem vlastností a jistým garantem kvality. Aby tomu tak bylo, musí si to společnost zasloužit. Je proto dobré znát její historii a jiné náležitosti, které za společností jako takovou stojí. Pokud má firma zvučné jméno a někdo oponuje, že platíte jen za značku, měli byste zvážit, že tato společnost musela pravděpodobně podniknout enormně dlouhou a strastiplnou cestu, která možná trvala i celá staletí, aby své renomé vybudovala (alespoň ve většině případů). Popřemýšlejte nad tím, jak a do jaké míry ovlivnila hodinkářský svět a v neposlední řadě jaké legendární modely vytvořila. Takové renomé nevybudujete ze dne na den, i když se o to mnoho firem snaží.

Každá značka komunikuje určitý postoj. Postoj, který mi jako zákazníkovi buď vyhovuje, nebo nevyhovuje, anebo, a to je to nejdůležitější, se kterým se ztotožňuji. Jehož hodnoty a principy sdílím. Vysvětlím to na konkrétním příkladu: Pokud vás přitahuje letectví, letadla nebo jste pilot, pravděpodobně sáhnete po značce Breitling, IWC nebo Zenith. Důvod je prostý. Když si prohlédnete časovou osu jednotlivých manufaktur, zjistíte, že svůj vývoj úzce propojily právě s tímto jedinečným světem. Že v dobách, kdy se piloti nemohli spolehnout na počítač, musely právě tyto značky vytvořit kvalitní nástroj, který pilotům umožnil vykonávat základní úkony během letu.

Pokud vašimi žilami neproudí letecký benzín, ale spíš dáváte přednost vůni spálených gum, pravděpodobně sáhnete po značce TAG Heuer a některém z legendárních modelů, jako jsou  Autavia, Carrera nebo ikonické Monaco. Při bližším průzkumu na fórech a fundovaných stránkách zjistíte, že konkrétně Jack Heuer miloval auto-moto sport a že svůj život podřídil tomu, aby dodal automobilovým stájím co nejpřesnější časomíru a závodníkům ultra snadno čitelné hodinky. To jsou okolnosti, které formovaly to, jak hodinky vypadají dnes. To, že je nosíte na ruce, že má chronograf dvě tlačítka místo jednoho, to, jaké je uspořádání časových ukazatelů a další. Proto doporučuji najít si takovou manufakturu, která vám vyhovuje a která odpovídá vašim hodnotám a zájmům.

2. Automat vs. mechanika

Hodinky mají mít srdce. Ty s bateriovým strojkem nebo digitálním displejem srdce mít nikdy nebudou a tečka. Samozřejmě, i tady existují výjimky: Breitling se Superquartz strojkem, Seiko Astron, které se vyznačují excelentní přesností i na bateriové hodinky. Ty jsou však určené pro zákazníka, který přesně tento typ hledá.

Lidé milují mechanické hodinky, protože jsou uměleckým odkazem dějin, hodinářů, lidského důmyslu z dob, kdy na složité propočty musela stačit hlava. V dnešní době se strojky vyrábí na automatizovaných linkách, ale jednotlivé úkony si stále vyžadují cit lidské ruky. Od leštění a opracování jednotlivých součástek, přes jejich finální osazení až po ten kouzelný okamžik, kterým je vložní srdce – oscilátoru mistrem hodinářem. Zastavte se na naší prodejně, vezměte hodinky s automatem do rukou, natáhněte je a zaposlouchejte se. Ten pocit vychází z důvěrně známého zvuku: tlukotu lidského srdce, který jsme poslouchali ještě předtím, než se rozvinulo naše kognitivní myšlení. Možná jste si to doteď nikdy takto nespojili, ale je všeobecně známé, že rytmické opakování přináší pocit klidu a spokojenosti.

Asi jste čekali, že se strojkům budu věnovat víc dopodrobna, ale na toto téma raději vyčlením samostatný článek. Tato problematika je poměrně rozsáhlá a jako ústřední bod vnímám stále silnější trend protlačování manufakturních strojků – ale o tom příště.

3. Antireflexní vrstva a konvexní safírové sklo

Aby výrobce zabezpečil co nejlepší čitelnost údajů z ciferníků, a to za jakýchkoli podmínek, vybavuje svoje safírové sklíčko antireflexní úpravou. Antireflexní úprava může být jednostranná nebo oboustranná. V případě oboustranné antireflexní vrstvy (konkrétně v případě Breitlingu) se výrobce chlubí tím, že dokáže pohltit až 99 % světelného záření. Hodinky tak působí, jako kdyby sklo vůbec neměly. Přítomnost antireflexní vrstvy na skle zjistíte například jednoduchým pohledem na sklo pod žárovkou: pokud bude zabarvení odrazu modré nebo zelené, víte, že hodinky touto vrstvou disponují. Antireflexní vrstva však má i své nevýhody. Je možné ji poškrábat a na skle tak vzniknou vlásečnicové škrábance. To se však dá zvrátit buď přeleštěním skla (čili odstraněním antireflexní vrstvy), nebo výměnou skla, což už představuje dražší variantu.

Další způsob, kterým dokáže výrobce eliminovat odraz světla, je použití sférického či jinak řečeno zakřiveného skla, které vypadá jako malá kupole. Takto se dokáže jednoduše odbourat množství odraženého světla pod úhlem 180 stupňů. Původně to bylo využívané u „pilotek“, dnes takto zakřivené sklo používá každý dobrý výrobce hodinek.

4. Články náramku spojené šroubem

Běžně se u levnějších hodinek setkáváme s jednoduchým uchycením článků náramku pomocí barety nebo tenkých kovových pinů s rozdvojeným koncem. Kvalitní a dražší značky používají preciznější spojování článků pomocí kovové tyčky zašroubované z vrchní a spodní strany. V případě značky Breitling mluvíme o odlišném mechanismu, který můžete vidět na obrázku. Náramek tak působí velmi precizně a samozřejmě kvalitně. Na prvním obrázku máte možnost vidět rozebraný článek náramku Breitling, na druhém článek Omega a na třetím náramek hodinek Certina, kde je použitý pin s rozdvojeným koncem.

5. Certifikát přesnosti: Chronometer/Master Chronometer/Superlative Chronometer

Co znamená chronometer (COSC)? Ve zkratce: je to certifikát, který garantuje přesnost od –4 do +6 sekund denně. Aby hodinky tento certifikát mohly získat, musí  strojek projít přísným testováním. Ale ještě předtím se mu musí věnovat velká péče s důrazem na preciznost zpracování. Všechny hodinky Breitling, Omega i Rolex disponují certifikátem, a jsou proto certifikovanými přístroji na měření času.

Omega své strojky povýšila na novou úroveň a své kalibry hrdě označuje jako Master Chronometer – tato certifikace vychází z klasických testů COSC. Hodinky mohou obdržet status Master Chronometer až poté, co se vrátí z certifikace COSC. U takto certifikovaných strojků mluvíme o odchylce 0 až +5 sekund denně.

Jak přesně Omega hodinky testuje, si rozebereme v dalším článku. Představíme si i jiné typy certifikátů například Superlative Chronometer od Rolexu. Je jich víc a je třeba se rozhodnout podle daných parametrů konkrétního z nich.

Co tím vším chci říct? Je docela dobré, když se výrobce snaží neustále posouvat své hranice, a to hlavně, co se přesnosti týče. Já sice budu pořád tvrdit, že hodinky jsou malá umělecká díla a pár sekund denně pro mě nehraje roli, ale pokud jsou hodinky přesné, je to fantastický bonus. Takže pokud vám na tom záleží, věnujte tomuto bodu pozornost.

 


Proces výběru hodinek až po jeho ukončení podmíněné jejich vlastnictvím je nádherný. Je to asi jako při všem – naposledy jsem ho zažil při výběru správného endurového kola na singletrail. Věřím, že vám tyto rady aspoň trochu pomohly. Přece jenom si takové hodinky kupujete buď na několik let, nebo dokonce na celý život.