Hodinky na ples

Hodinky na ples

Plesová sezóna je v plném proudu. Pánové vytahují dokonale padnoucí smokingy a naleštěnou obuv, dámy zase okouzlující róby. Ples je událost, která nám umožňuje cítit se výjimečně a vytáhnout ze skříní a šuplíků to nejlepší, co máme. V tomto období se železnou pravidelností vycházejí v bulváru články o tom, kdo měl co na sobě, jak v tom vypadal a tak podobně. Minule jsem shodou okolností sledoval reportáž z bratislavského plesu v opeře. Nádherná prestižní událost s charitativním podtextem každý rok přitáhne množství významných a vlivných hostů.

Upřímně, na rozdíl od mé mámy, která sledovala a hodnotila jednotlivé ženské hávy, mě spíš zaujala plesová etiketa a její dodržování. Kdo první podává ruku, kam se správně postavit atd. Všiml jsem si, že se tomuto bodu společenského chování věnovala velká pozornost.

Před plesem určitě každá žena řeší plno věcí, které si ani nedokážu představit (nákupy oblečení, kadeřník, kosmetika, manikúra, pedikúra a kdo ví, co ještě). Nás pánů však toto, pro někoho úmorné mučení, také nemíjí. Vždyť potřebujeme vypadat jako rovnocenní partneři naší polovičky, chápete co tím myslím. No a stejně jako boty a oblečení, různým kritériím podléhají i hodinky.

Takže jaké hodinky zvolit na ples nebo důležitou událost?

Zapomeňte na modely typu Omega PlanetOcean s kaučukovým náramkem nebo Chronomat 44 od Breitlingu. Stejně tak nechejte doma hodinky s chronografem nebo smart watch. Chápu, teď je to trend, každý významný CEO řeční na pódiu a na zápěstí mu společnost dělá nějaký ten Samsung nebo Apple Watch. Chci jen říct, že pokud investujete dostatečnou pozornost obuvi a obleku, měli byste také důkladně zvážit výběr správných hodinek. Nemyslím jen finanční stránku věci, pěkné elegantní plesové hodinky můžete koupit i za 100 eur.

Jak by měly vypadat plesové hodinky?

Zvolil bych menší průměr, něco kolem 40 mm plus mínus, za mě 39 mm max. Co nejtenčí pouzdro, to proto, aby se dobře schovalo pod manžetu košile. Neopomínal bych ani jeho tvar. Spíš než po technických a ostrých hranách bych sáhl po něčem jemnějším, polštářovitém. Řemínek kožený, nejvhodnější je černý nebo hnědý. Ciferník prostý, bez stopek a logaritmického pravítka, zkrátka bez žádných zbytečností. Úplně ideálně bez datumového okýnka, to však není podmínka.

Možná se vám to zdá extrémní, ale tyto parametry dokonale vystihují elegantní hodinky. V tomto oboru pro mě představují svatý grál Patek Philippe Calatrava 5196 s ručním natahováním nebo Patrimony od Vacheron Constantin. Nebo Longines a řady Les Grandes Classiques a La Grande Classique. Omega Prestige Small Second 4813.30.01 – tento model se už bohužel nedělá. Ty všechny mě dostávají svojí dokonalou jednoduchostí, elegancí a neuvěřitelnou, sobě vlastní nadčasovostí. Nebudu rozebírat zda automat nebo quartz, tuto otázku si musí každý zodpovědět sám. No dobře, doufám, že každému je jasné, že tady je jen jedna správná možnost. ;) 

Na závěr chci dodat, že samozřejmě chápu, že na zápěstí si člověk může dát cokoliv. Předpokládám, že to nejednoho z vás u čtení tohoto článku napadlo. Nebo že existují výjimky. Ano, vím. Vím, že Royal Oak, Nautilus a Dayotna změnili zaužívaná pravidla, že Diver 300 od Omega můžu nosit ke skafandru stejně dobře jako k obleku. Také chápu, že pokud jste velký šéf, tak si na podpis smlouvy vezmete Big Bang od Hublot. Jen jsem chtěl poradit mužům, kteří možná nehledají univerzální hodinky, ale hodinky na konkrétní příležitost.

 

Zde připojuji pár konkrétních typů:

 

 

1. Tissot T-Clasic

 

2. Certina DS-8

3. Longines Les Grandes Classiques de Longines (Presence) 

4. Longines Les Grandes Classiques (Lyre)

5. Longines Record 40 mm

5. Omega DeVille Prestige 39,5 mm

6. Omega DeVille Prestige 39,5 mm

7. Zenith Elite Classic 39 mm

8. Zenith Elite Classic 38 mm